Det har blitt mye snøsnakk, minusgradersnakk, glattesnakk, klimasnakk, skrapebilsnakk, frysepåbeinasnakk og ullssokkesnakk på meg i det siste.
Vi har hatt en uvanlig vinter. Uvanlig fordi, vel, det har vært vinter. Og vi har ikke klart å snakke om noe som helst annet.
Men i morgen har de som har greie på det meldt mildvær. Fire-fem plussgrader. Og regn. Tenke seg det. Midt på vinteren!
På ettermiddagen skal det forresten fryse på igjen.
Og jeg merker at jeg er litt skuffet. Det er ennå lenge til snøklokkene titter opp av graset, og jeg har kost meg veldig med vinterværet.
Nei, jeg er ingen langrennsentusiast som har gått flere mil på swixsmurte fancyski på golfbanen hver helg.
Nei, jeg er ingen isdansdrømmer som har dratt fram kunstløpsskøytene med hjemmelaga dusker og gått rundevis på isen på grusbanen ved turnhallen.
Ja, jeg har vært ute i 15 minus uten stillongs og ullundertrøye. Fordi sånne plagg er ekle og klør.
Det jeg har kost meg med er lyset. Den mørkeste måneden i året (for meg) er nesten over, og jeg har ikke følt behovet for å gå i hi.
Tvert imot. Jeg har vært ute og sett på soloppganger, lave, lange vinterskygger og ikke minst en haug med vakre, vakre solnedganger over Hafrsfjord. Hvem kan ikke sette pris på det?
Men jeg må si at jeg har gjort meg noen observasjoner av folk som ikke takler vinteren like godt som meg.
Jeg var på Ikea her om dagen. Der var det en dame som laget en uvanlig klikkelyd når hun gikk. Ikke sånn damesko-klikk-klakk, men en litt sånn skrapete lyd som skar gjennom marg og bein. Litt sånn som fingernegler på en skoletavle. Det gikk opp for meg at hun gikk med brodder. Hvorfor hadde hun dem på seg inne på Ikea?
Jeg kjørte Lillegutt i barnehagen her om dagen. Plutselig kunne jeg ikke kjøre lenger fordi en bil stod parkert midt i veien. Der var det ikke is. Hva er det som gjør at alle vanlige kjøreregler forsvinner når det er glatt på veiene?
Jeg var på jobb her om dagen, og det mannlige alibiet i redaksjonen satt inntullet i et teppe med jakke på og verdens mest tøysete lue på. Inne. Hvorfor ikke ta på seg litt ullundertøy?
Nei, glem det siste. Nå kom jeg på det. Det klør.